Czy istnieje coś takiego, jak zdrowa, skuteczna i szybka dieta odchudzająca?

Karolina, Dietetyczka
Karolina Zieman
Kierownik Redakcji RankingDiet.pl

Przedstawiamy Ranking Diet, na który przede wszystkim wpłynęły Wasze głosy. Każda dieta zaopiniowana jest również przez eksperta. Prosimy o komentarze i lajki, dzięki czemu nasz ranking będzie jeszcze pełniejszy.

W rankingu biorą udział: Kopenhaska dieta South Beach, 3D Chili, Dieta OXY, Białkowa (Dukana), Dieta 36s, Kwaśniewskiego (tłuszczowa), Kapuściana oraz Dieta Atkinsa. Która dieta jest aktualnie najlepsza? Sprawdź tutaj i oszczędzaj czas oraz pieniądze na odchudzanie.

Dodatkowo przygotowaliśmy również ranking tabletek na odchudzanie.

Karolina Zieman


Osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy szukają najczęściej diety gwarantującej pewny i szybki efekt. Tego typu kuracje z dietetycznego punktu widzenia są najczęściej niebezpieczne. Dlatego szukając diety, warto również wziąć pod uwagę takie kryteria, jak: bezpieczeństwo stosowania i korzystny wpływ na organizm. Pozostaje jednak pytanie: czy taka dieta istnieje? Zobaczmy.

Szybka dieta – co to znaczy?

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę „szybka dieta”, a otrzymamy mnóstwo obietnic w stylu: „schudniesz trwale 1,5 kg w 2 dni”, czy „zrzucisz 5 kg w tydzień”. Dietetycy alarmują, że tego typu obietnice są bez pokrycia i do tego generują zachowania niebezpieczne dla zdrowia. Najczęściej za hasłem „1,5 kg w 2 dni” kryją się dwa dni głodówki.
O destrukcyjnym wpływie głodówki nie trzeba nikogo przekonywać. Powoduje ona nie tylko szereg niedoborów w organizmie, ale również zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca (co jest szczególnie niebezpieczne dla osób, które borykają się z problemami o podłożu kardiologicznym) i powoduje zaburzenia układu nerwowego. W ogólnym rozrachunku, taka pseudokuracja sieje spustoszenie w organizmie, a obiecany ubytek wagi to tak naprawdę ubytek wody, który bardzo szybko zostanie nadrobiony.

Dieta Dukana, czyli białkowy szał

Jakiś czas temu świat opanowała moda na dietę białkową, która została opracowana przez P. Dukana. Jej zwolennicy chwalili ją przede wszystkim za jej skuteczność. Problem jednak zaczął się, gdy bardzo szybko okazało się, że skuteczność jest okupiona schorzeniami, jakie ta dieta powoduje. Należą do nich przede wszystkim: problemy z nerkami, wątrobą, osłabienia, bóle głowy, zaparcia i ogólne rozdrażnienie. Do lekarzy zaczęli zgłaszać się pacjenci, którzy walkę o szczupłą sylwetkę przypłacili np. kamicą nerkową. Dietetycy alarmują, że samo białko nie jest złe i może w znaczący sposób przyczynić się do zgubienia zbędnych kilogramów. Dieta Dukana jest jednak źle opracowana, niezbilansowana i nie ma w niej rozwiązania równoważącego wysoką podaż białka. Dlatego jest niebezpieczna.
Kluczem doboru diety powinno zatem być zbilansowanie. Jak sprawdzić, czy dana dieta jest zbilansowana? Pod uwagę powinniśmy wziąć piramidę żywienia i zgodnie z jej zaleceniami sprawdzić, czy jadłospis danej diety uwzględnia pewne produkty (w przypadku niektórych diet – np. 3D Chili pod uwagę warto wziąć dopasowane do niej całkowicie naturalne suplementy, które zawierają substancje ze wspomnianej piramidy – chociażby olej lniany).

Niebezpieczne diety jednoskładnikowe

Na szczęście moda na diety jednoskładnikowe diety zaczyna mijać. I bardzo dobrze! Przecież tego typu sposoby na odchudzanie dają efekt zupełnie odwrotny od oczekiwanego. Dlaczego? Po pierwsze spowalniają one metabolizm i kompletnie go rozregulowują. Po drugie: wraz z nimi do organizmu dostarczane są składniki albo też z jednej grupy, albo też jednego typu – w praktyce jemy zatem albo samo białko, albo też tylko kapustę. I tak przez np. tydzień.
Jedzenie w takim systemie poza powodowaniem niedoborów, skutecznie demotywuje i zniechęca do przechodzenia na jakąkolwiek dietę. Czy jest zatem jakieś rozwiązanie? Oczywiście! Trzeba wybierać diety „wieloskładnikowe”, które mają ciekawe, zachęcające do ich kontynuowania jadłospisy. Warto zatem interesować się skomponowanymi przez dietetyka kuracjami, które mają „to coś” – np. przyprawy w Diecie 3D Chili.

Dietetycy są zgodni co do tego, że poszukanie skutecznej diety odchudzającej, która byłaby jednocześnie zdrowa, bezpieczna i gwarantowała efekt w przeciągu miesiąca jest możliwe. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka czynników i wystrzegać się omówionych w artykule rozwiązań, które z góry są skazane na niepowodzenie.


Oddaj swój głos:


Administrator oświadcza, że informacje zamieszczone w historiach odchudzania, są prywatnymi opiniami użytkowniczek i nie gwaratnują osiągnięcia takich samych wyników w odchudzaniu.


Skomentuj na naszym forum i dodaj opinię:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *