Dieta osoby z cukrzycą: co powinien jeść diabetyk?

Karolina, Dietetyczka
Karolina Zieman
Kierownik Redakcji RankingDiet.pl

Przedstawiamy Ranking Diet, na który przede wszystkim wpłynęły Wasze głosy. Każda dieta zaopiniowana jest również przez eksperta. Prosimy o komentarze i lajki, dzięki czemu nasz ranking będzie jeszcze pełniejszy.

W rankingu biorą udział: Kopenhaska dieta South Beach, 3D Chili, Dieta OXY, Białkowa (Dukana), Dieta 36s, Kwaśniewskiego (tłuszczowa), Kapuściana oraz Dieta Atkinsa. Która dieta jest aktualnie najlepsza? Sprawdź tutaj i oszczędzaj czas oraz pieniądze na odchudzanie.

Dodatkowo przygotowaliśmy również ranking tabletek na odchudzanie.

Karolina Zieman

  • Ocena ogólna
  • Efekty
  • Bezpieczeństwo
  • Łatwość prowadzenia
  • Jadłospis
  • Opinie użytkowników
  • Opinie dietetyka

Cukrzyca – co powinienem jeść? Jeśli chorujesz na cukrzycę, to pytanie z pewnością często pojawia się w Twojej głowie. W tym artykule znajdziesz informacje na temat tego jak prawidłowo się odżywiać w cukrzycy, co jeść, a czego unikać.

Zapotrzebowanie energetyczne w cukrzycy

Wartość energetyczna diety przy cukrzycy powinna być ustalona indywidualnie na podstawie takich parametrów jak: wiek, płeć, masa ciała, wzrost oraz poziom aktywności fizycznej. Dziennie zapotrzebowanie energetyczne jest wyrażane za pomocą liczby kalorii (kcal), którą należy rozłożyć na 4-6 posiłków, spożywanych o stałych porach. Wskazane jest utrzymanie względnie stałej liczby węglowodanów i kalorii w poszczególnych posiłkach.

U osób z nadwagą i otyłością, podstawą uzyskania wyrównania metabolicznego choroby jest zmniejszenie masy ciała. Badania wykazują, że redukcja masy ciała o 5-10% przynosi wymierne korzyści w zakresie normalizacji glikemii, poprawy profilu lipidowego oraz ciśnienia tętniczego krwi. Spadek masy ciała o 15-20% może natomiast prowadzić do poprawy czynności wydzielniczej trzustki, zwiększenia insulinowrażliwościi, zmniejszenia insulinooporności oraz zapotrzebowania na insulinę, a w niektórych przypadkach nawet remisji cukrzycy typu 2.

Zapotrzebowanie energetyczne: redukcja masy ciała w diecie cukrzycowej

Z tego względu, dla osób z nadmierną masą ciała, zalecana jest dieta cukrzycowa z deficytem energetycznym na poziomie od 500 do 1000 kcal/dobę, w stosunku do dziennego zapotrzebowania. Takie obniżenie wartości energetycznej diety pozwala uzyskać stopniowe zmniejszenie masy ciało o 0,5 do 1 kg tygodniowo. Pamiętaj, że redukcja masy ciała jest niezbędna do złagodzenia zaburzeń metabolicznych towarzyszących cukrzycy.

Węglowodany w cukrzycy

Węglowodany powinny stanowić około 45% wartości energetycznej diety. Dieta dla cukrzyków powinna zawierać węglowodany złożone, bogate w błonnik pokarmowy, o niskim indeksie glikemicznym. Z tego względu, do zalecanych źródeł węglowodanów dla pacjentów z cukrzycą należą produkty zbożowe pełnoziarniste i warzywa.

Wymienniki węglowodanowe w cukrzycy

U pacjentów leczonych za pomocą intensywnej czynnościowej insulinoterapii za pomocą penów lub osobistej pompy insulinowej, kontrola ilości spożywanych węglowodanów umożliwia wyliczenie odpowiedniej dawki insuliny na posiłek, co zapobiega poposiłkowym wahaniom glikemii. Dla łatwiejszej kontroli ilości węglowodanów, które spożywasz, stworzony został system wymienników węglowodanowych. Jeden wymiennik węglowodanowy (WW) definiowany jest jako ilość produktu, która dostarcza 10 g węglowodanów przyswajalnych.

Dieta cukrzycowa i indeks glikemiczny

Kolejnym pojęciem dla pacjentów z cukrzycą, związanym z zawartością węglowodanów w posiłkach, jest indeks glikemiczny. Indeks glikemiczny mówi nam o tym,  jak po spożyciu danego produktu wzrasta poziom glukozy we krwi w porównaniu do spożycia czystej glukozy.

Produkty spożywcze możemy podzielić na te o:

  • niskim (< 55 ),
  • średnim (55-70),
  • i wysokim (> 70) indeksie glikemicznym.

Pacjenci z cukrzycą powinni spożywać głównie produkty o niskim i średnim indeksie glikemicznym. Unikać natomiast należy produktów o indeksie glikemicznym wysokim.

Pamiętaj, że indeks glikemiczny danego produktu zależy m.in. od zawartości błonnika, tłuszczu i białka.

Im wyższa jest zawartość tych składników, tym niższy jest indeks glikemiczny. Oprócz tego, na indeks glikemiczny wpływa”

  • stopień dojrzałości (w przypadku warzyw i owoców),
  • stopień rozdrobnienia oraz
  • zastosowana metoda obróbki termicznej.

Banany dojrzałe mają więc wyższy indeksy glikemiczny niż banany zielone. Podobnie warzywa gotowane charakteryzują się wyższym indeksem glikemicznym niż warzywa surowe. Soki owocowe mają wyższy indeks glikemiczny niż owoce spożywane w całości (1).

Postępowanie dietetyczne stanowi integralną część leczenia cukrzycy. Odpowiednio dobrana dieta może pomóc w normalizacji poziomu glukozy, spowolnić rozwój choroby, obniżyć ryzyko rozwoju powikłań towarzyszących cukrzycy, a także podnieść jakość życia i poprawić ogólne samopoczucie.

Jeśli nie chcesz zrezygnować ze słodkiego smaku, do słodzenia napojów lub ciast możesz używać słodziku. Ogranicz również spożycie słonych przekąsek (paluszki, krakersy, chipsy).


Oddaj swój głos:


Administrator oświadcza, że informacje zamieszczone w historiach odchudzania, są prywatnymi opiniami użytkowniczek i nie gwaratnują osiągnięcia takich samych wyników w odchudzaniu.


Skomentuj na naszym forum i dodaj opinię:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *